TÝM UWR

UWR = UNDERWATER RUGBY = PODVODNÍ RAGBY

Něco málo z "mladé" historie podvodního ragby

Podvodní ragby je poměrně mladý sport. Vznikl v roce 1961 v Německu. U nás se první ragbyový turnaj uskutečnil v roce 1975. Od té doby se hraje i pravidelná ligová soutěž. V roce 1978 vzal podvodní ragby pod svá ochranná křídla mezinárodní potápěčský svaz CMAS    a v roce 1980 se pod jeho záštitou konalo i první mistrovství světa.

V posledních letech se české ragby dostalo na poměrně vysokou úroveň. Na posledním mistrovství světa se český tým mezi dvanácti účastníky probojoval na krásné šesté místo. Současně se od roku 2005 do původně české ligové soutěže začaly zapojovat            i zahraniční týmy ze Salcburku, Vídně, Klagenfurtu, Grazu, Florencie, Neapole či Bratislavy. Českou ligu tak povýšily na mezinárodní.

Berounský tým

I když potápěči z Tritonu hrají podvodní ragby v rámci svého tréninku již bezmála deset let, do ligových soutěží se dlouho nezapojili. Trénují sice ve venkovním bazénu na Velkém sídlišti, který svou čtyřmetrovnou hloubkou představuje optimální podmínky pro hru, využívat ho však mohou jen v létě. Právě tento handicap je hlavním důvodem, proč po řadu let bylo pro berounské potápěče podvodní ragby jen zpestřením tréninku.

K zásadní změně došlo až v roce 2006, kdy se Triton Beroun poprvé zúčastnil mezinárodního turnaje             v Českých Budějovicích a v konkurenci osmi týmů obsadil výborné páté místo.

Tento úspěch berounský tým doslova "nakopnul". Od roku 2007 patří mezi devět českých týmů, které reprezentují Českou republiku na mezinárodních ligových soutěžích. Náš tým se pravidelně umísťuje na předních místech. V mezinárodní lize si již tři roky po sobě udržel druhé místo v konečném pořadí.

O kvalitě hráčů z Tritonu Beroun svědčí i fakt, že se čtyři z nich probojovali do české reprezentace a v podvodním ragby reprezentovali naši zemi na mistrovství světa v Helsinkách a na mistrovství Evropy v italské Florencii.

A jak se vlastně podvodní ragby hraje?

Ragby je hra určená pro dvě družstva složená z 12 hráčů. Šest jich je zapojeno do hry a šest hráčů vyčkává na břehu, aby vystřídali své spoluhráče během hry. Každý hráč je vybaven maskou, dýchací trubicí       a ploutvemi, jejichž délka nesmí přesáhnout 65 cm. Ragby se hraje v hloubce 3,5 - 5 metrů, přičemž hrací prostor musí být 8 - 12 metrů široký a 12 - 18 metrů dlouhý. Účelem hry je umístit míč do branky soupeře. Branky v podobě dvou pevných kovových košů jsou umístěny na dně bazénu. Míč v barvě červené nebo     v černobílé kombinaci je naplněný slanou vodou tak, aby měl větší měrnou hmotnost než voda v bazénu,      a volně tak klesal ke dnu, přičemž rychlost klesání by měla být 1000-1500 mm za sekundu.

Hráči nesmí mít na sobě nic, co by mohlo ublížit jinému hráči. Oblečeni mohou být pouze do plavek a stejně barevné číslované čepice s chrániči uší. Nehty musí mít ostříhány nakrátko a tělo nesmí mít ničím natřené, ani krémem, ani jakýmkoliv jiným prostředkem na tukové bázi. Za průběh zápasu jsou odpovědni nejméně tři rozhodčí - jeden sleduje hru ze břehu bazénu, zbylí dva přímo pod vodou. Hra trvá 2 x 15 minut čistého času     a má nejméně čtyřminutovou přestávku.