NÁŠ TÝM PODVODNÍHO RUGBY

Berounský tým - současnost

Náš tým se po sezóně 2021/2022 může chlubit titulem Mistra České republiky. Před začátkem sezóny došlo ke sloučení s naším spřáteleným klubem FA TJ ČZU Praha, kdy v mezinárodní lize hrají nadále oba týmy a část hráčů přešla z jednoho do druhého klubu a naopak. Tým Tritonu tak mohl navázat na mistrovský titul z roku 2016 a mladí hráči a hráčky mohou tímto systémem získávat zkušenosti v týmu FA ČZU Praha.

Historie

Potápěči z Tritonu hráli podvodní rugby v rámci svého tréninku poměrně dlouho, aniž by se zapojili do ligových soutěží. Tréninky probíhaly pouze v létě na venkovním bazénu na Velkém sídlišti v Berouně, který svou čtyřmetrovou hloubkou (před rekonstrukcí) představoval optimální podmínky pro hru. Právě tento handicap byl hlavním důvodem, proč po řadu let bylo pro berounské potápěče podvodní rugby jen zpestřením tréninku.

K zásadní změně došlo až v roce 2006, kdy se Triton Beroun poprvé zúčastnil mezinárodního turnaje v Českých Budějovicích a v konkurenci osmi týmů obsadil výborné páté místo. Tento úspěch berounský tým doslova "nakopnul". Od roku 2007 patří mezi české týmy, které reprezentují Českou republiku na mezinárodních ligových soutěžích. Díky přátelským kontaktům s pražským týmem FA TJ ČZU Praha začal tým trénovat celoročně v bazénu ČZU v Suchdole a výsledkem bylo pravidelné umístění na předních příčkách ligy a poté, boje o mistrovský titul s rivalem PF České Budějovice, který pro náš tým v roce 2016 skončil titulem Mistra České republiky a účastí na turnaji mistrů v Berlíně 2017

O kvalitě hráčů z Tritonu Beroun svědčí i fakt, že se řada hráčů probojovala do české reprezentace a v podvodním rugby, reprezentovali naši zemi na mistrovství Evropy v italské Florencii 2010 a na mistrovství světa v Helsinkách 2011 a od této doby jsou nedílnou součástí reprezentace.

A jak se vlastně podvodní rugby hraje?

Rugby je hra určená pro dvě družstva složená z 12 hráčů nebo hráček, na klubové úrovni hrají i mixované týmy mužů a žen. Šest hráčů je zapojeno do hry ve vodě a šest hráčů vyčkává na břehu, aby vystřídali své spoluhráče během hry. Hráčské posty jsou rozděleny po dvojicích na brankáře, obránce a útočníky. Jeden z dvojice je pod vodou na svém postu, zatímco druhý se u hladiny nadechuje a poté pod vodou střídá svého parťáka. Každý hráč je vybaven maskou, šnorchlem a ploutvemi, jejichž délka nesmí přesáhnout 65 cm. Oblečeni mohou být pouze do plavek v barvě bílé nebo modré/černé a stejně barevné číslované čepice s chrániči uší.

Rugby se hraje v hloubce 3,5 - 5 metrů, přičemž hrací prostor musí být 8 - 12 metrů široký a 12 - 18 metrů dlouhý. Účelem hry je umístit míč do branky soupeře. Branky v podobě dvou pevných kovových košů jsou umístěny na dně bazénu. Míč je naplněný slanou vodou tak, aby měl větší měrnou hmotnost než voda v bazénu, a volně tak klesal ke dnu, přičemž rychlost klesání by měla být 1000-1500 mm za sekundu.
Za průběh zápasu jsou odpovědni nejméně tři rozhodčí - jeden sleduje hru ze břehu bazénu, zbylí dva přímo pod vodou. Hráči mohou atakovat pouze protihráče, který má v držení míč, není dovoleno držení hráče bez míče ani útočení na jeho výstroj. Hra trvá 2 x 15 minut čistého času a má nejméně čtyřminutovou přestávku.


Něco málo z historie podvodního rugby

Podvodní rugby je poměrně mladý sport. Vznikl v roce 1961 v Německu. U nás se první rugbyový turnaj uskutečnil v roce 1975. Od té doby se hraje i pravidelná ligová soutěž. V roce 1978 vzal podvodní rugby pod svá ochranná křídla mezinárodní potápěčský svaz CMAS a v roce 1980 se pod jeho záštitou konalo i první mistrovství světa. Poslední 11. mistrovství světa se konalo v roce 2019 v Grazu a 11. mistrovství Evropy v roce 2022 v norském Stavangeru.

Česká stopa podvodního rugby na mezinárodních soutěžích

V posledním desetiletí se české rugby dostalo na poměrně vysokou úroveň. Od roku 2005 do původně české ligové soutěže začaly zapojovat i zahraniční týmy ze Salcburku, Vídně, Klagenfurtu, Grazu, Florencie, Neapole, Budapešti či Bratislavy. Českou ligu tak povýšily na mezinárodní. Přestože v posledních letech je počet zahraničních účastníků ligy o něco nižší, týmy z Vídně, Grazu či Budapešti ji zkvalitňují i nadále a připravují české hráče na zápolení na velkých mezinárodních turnajích.

Na Mistrovství Evropy ve Florencii v roce 2010 získal český tým bronzovou medaili a na Mistrovství světa v Helsinkách 2011 se český tým mezi dvanácti účastníky probojoval na šesté místo. Dále se český tým zúčastnil MS světa v Grazu 2019 a MS Evropy 2022. Na všech úspěších a účastech českého týmu se vždy podíleli i hráči Tritonu Beroun.

Českou stopu najdeme také na klubové mezinárodní úrovni, na turnaji národních vítězů (Champions Cup), který se každoročně koná v listopadu v Berlíně. Na tomto turnaji již jednou také reprezentoval Českou republiku tým Tritonu (v roce 2017 skončil na 8. místě) a podruhé bude tým reprezentovat v Berlíně letos.